What is HVAC

HVAC چیست؟

 HVAC خلاصه شده سه کلمه گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع است. و ما قصد داریم تا توضیح مختصری در مورد این سه سیستم خدمت شما بیان کنیم.

بخش اول HVAC، گرمایش است. وظیفه سیستم گرمایشی  بالا بردن دمای داخلی ساختمان از طریق شوفاژ، فن کوئل و … است.

بخش دوم HVAC تهویه نام دارد. به فرایند انتقال هوای آلوده به خارج از ساختمان تهویه میگویند. تهویه باعث ایجاد چرخش در هوای داخلی و از بین بردن رطوبت اضافی هوا میشود. همانطور که میدانید فرایند تهویه، معمولا با استفاده از سیستم‌های مکانیکی انجام می‌شود.

بخش سوم  HVAC، مجموعه تهویه مطبوع است. وظیفه این سیستم پایین آوردن دمای هوای داخل ساختمان است که از طریق هوا یا آب خنک انجام میشود. لازم به ذکر است که سیستم تهویه مطبوع رطوبت هوای داخل را نیز تنظیم و کنترل میکند.
در ادامه به توضیح بیشتر این سه سیستم میپردازیم…

ما میتوانیم سیستم HVAC  را به یک سیتستم تهویه مطبوع بدانیم که وظیفه آن تنظیم دما و رطوبت محیط است.

این سیستم‌ شامل طیف وسیعی از سیستم‌های تهویه مطبوع، از جمله سیستم‌های خنک کننده خانگی تا سیستم‌های بسیار بزرگ و پیچیده صنعتی است. طراحی یک سیستم تهویه مطبوع مناسب جهت ساختمان، نیاز به علم و دانش بسیار دقیق و پیچیده‌ای دارد و عدم محاسبه دقیق میتواند باعث اتلاف انرژی زیاد و همچنین ناکارآمدی سیستم شود.

امروزه در پشت بام بسیاری از ساختمان‌ها جعبه‌های بزرگ فلزی دیده میشود که قسمتی از سیستم تهویه مطبوع آن ساختمان را نشان میدهد.

سیستم گرمایش (Heating)

سیستم گرمایشی ساختمان وظیفه تولید حرارت و بالا بردن دما را بر عهده دارد.

امروزه در ساختمان‌های  بزرگ بیشتر از سیستم گرمایشی مرکزی استفاده میشود، که در آن دستگاه‌هایی همچون دیگ بخار، کوره و یا پمپ گرما برای گرم کردن بخار آب و یا هوا قرار دارد و حرارت تولید شده توسط این سیستم، به روش های مختلفی مثل همرفت گرمایی، هدایت یا تابش در ساختمان منتقل میشود.
مجموعه سیستم گرمایشی معمولا در قسمت موتورخانه و یا زیرزمین ساختمان قرار دارد.
سیستم‌های گرمایش انواع مختلفی هستند. برخی شامل کوره‌ها می‌شوند که در آن‌ها مواد مختلف برای تولید حرارت و گرما سوخته می‌شوند. در این مدل سیستم‌ها، حرارت تولید شده در کوره از طریق داکت به هوای درون اتاق منتقل می‌شود.

در سیستم گرمایشی بویلر یا دیگ بخار، به آب گرما داده میشود و آب گرم شده به سمت رادیاتورها هدایت می‌شود.

توجه داشته باشید که کوره به صورت عمومی با استفاده از گاز طبیعی یا پروپان فعالیت می‌کند. این در حالی است که یک بویلر از گاز یا نفت برای گرم کردن آب استفاده می‌کند.
نوع دیگر، سیستم گرمایش از کف است. در این روش از سیستم‌های پایپینگ و لوله‌کشی در کف اتاق استفاده می‌کنند. جنس این لوله‌ها از نوع لوله‌های انعطاف پذیر است که درون آن‌ها سیالی به نام آب یا محلول گلیکول جریان دارد.
اجرای این روش در جنس‌های  مختلف کف (حتی بتن و چوب) امکان‌پذیر است اما باید موقع اجرا دقت کافی انجام شود.

سیستم تهویه (Ventilation)

تهویه هوا یعنی تغییر یا جایجایی هوا در هر مکانی. سیستم تهویه برای کنترل دما یا حذف عناصری مثل رطوبت، بو، دود، گرما، گرد و غبار، باکتری های هوا یا مونوکسید کربن مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از کاربردهای این سیستم اکسیژن سازی در یک محدوده خاص است.
این سیستم ها برای کیفیت هوای محیط، هوای بیرون و درون یاختمان را جابجا میکنند و درصورت آلوده بوده هوای بیرون از طریق سیستم‌های فیلتراسیون تهویه را انجام میدهند.

دو نوع اصلی سیستم های تهویه هوا، تهویه های مکانیکی و طبیعی هستند.

سیستم تهویه مطبوع (Air Conditioning)

وظیفه تهویه مطبوع تامین هوای خنک و رطوبت کافی محیط برای تمامی قسمت های یک ساختمان است و یک از شروط مهم برای رسیدن به نتیجه مطلوب عدم انتقال هوای داخل  ساختمان به بیرون است (منظور از طریق باز بودن پنجره و یا درهاست!) و در ساختمان‌هایی که بصورت صحیح بهینه شده‌اند پنجره‌ها دوجداره هستند.

در این سیستم از طریق یک دریچه متصل به یک مبدل حرارتی داخلی، هوای تازه به داخل کشیده شده و منجر به ایجاد فشار مثبت هوا می شود. به روش های تابش، همرفت یا هدایت گرما از بین رفته و هوای خنک جهت تهویه مطبوع ایجاد میشود و با استفاده از پمپ این هوای خنک در ساختمان جریان میابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
فراالکتریک پیشرو در بهینه سازی تأسیسات و فرآوری فیزیکی آب